Haberizm – İçerik Odaklı Güncel Haber Siteniz

ABD Ve Japonya Teknoloji Savaşı Veriyor

ABD Ve Japonya Teknoloji Savaşı Veriyor
28 Haziran 2017 - 18:33 'de eklendi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya arasında 20 milyar dolar değerinde bir teknoloji savaşı başladı.
Toshiba, yaptığı nükleer santral yatırımından doğan zararı kapatma adına Westernd Digital ile ortaklaşa kurdukları çip fabrikasını satma kararı aldı. Bu bölüm Japonya Hükümeti tarafından konsorsiyuma 18 milyar dolar karşılığında verilmeye çalışılıyor.
Bu gelişmelerin ardından Toshiba yarı iletken üretimi konusunda ortak olduğu Western Digital’a karşı dava açtığını bildirdi. Merkezi Tokyo’da bulunan uluslar arası hizmet veren teknoloji şirketi Toshiba, beraber çalıştığı Amerika merkezli sabit disk üreticisi Western Digital şirketinin yaptıkları satışa müdahale etmesini açılan davaya gerekçe olarak gösterdi.
Japonya merkezli Toshiba yaptığı açıklamasında Western Digital şirketinin yaptığı müdahale yüzünden satışın zarar gördüğü belirtiliyor ve firmadan 120 milyar yen yani yaklaşık olarak 1.1 milyar dolar tazminat isteniyor.
Toshiba açtığı davanın ardından Yokkaichi’de yer alan çip fabrikasına Western Digital çalışanlarının girmesini yasakladı. Bu şekilde Western Digital firmasının Toshiba’ya ait olan bilgilere erişmesi engelleniyor.
Toshiba uzun zamandır, yatırım yaptığı ve maliyeti gün geçtikçe yükselen Westinghouse nükleer santral yatırımından oluşan zararı örtme adına çip bölümünü satmayı planlıyordu.
Yabancı Bir Firmanın Alması İstenmiyor
Japonlar, dünyanın en büyük ikinci NAND hafıza üreticisi olan Toshiba’nın çip bölümünün yabancı bir yatırımcı tarafından alınmasını istemiyor. Bu yüzden Japon Hükümeti, Bain Capital ile beraber bir konsorsiyum oluşturarak Toshiba’nın çip bölümünü satın almayı planlıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
HAVA DURUMU
EĞİTİM
TEKNOLOJİ
İLGİLİ HABERLER