Haberizm – İçerik Odaklı Güncel Haber Siteniz

Dolarda Büyük Düşüş

Dolarda Büyük Düşüş
07 Şubat 2017 - 10:45 'de eklendi.

Dolar hızlı bir şekilde yükselirken Cuma gününde itibaren düşüşe geçmeyi başardı. Dolar haftaya 3.68 civarında başlarken gün içerisinde 3.66’ya kadar geriledi.
Amerika Birleşik Devletleri verileri ABD’de hızlı bir faiz artışına işaret etmiş olması ve Merkez Bankası’nın 2 puanlık bir sıkılaşmaya gitmiş olması dolar üzerinde düşüş etkisi yarattı. Dolar Cuma günü neredeyse son bir ayın en düşük seviyesine gerilerken, haftanın yeni gününde dola kurundaki gerileme devam etti.
Dolar Ocak ayı içerisinde 4 liraya yaklaşmıştı. 3.90 TL’leri bulan dolara rakip olarak Euro ise yine Ocak ayı içerisinde 4 TL’yi geçerek tarihi rekorlarından birini kırmıştı. Uzmanlar dolardaki bu oynamalardan sonra doların 3.55 civarına kadar gerileme ihtimali olduğunu düşünüyor. Fakat bu gerilemenin aksine bir yükselmede olabilir ve uzmanlar bu konuda doların 3.72 civarında seyredeceğini düşünüyor.
Merkez Bankası, bankacıların SWAP olarak isimlendirdiği TL depoları karşılığında döviz depoları ihalesi yapıyor. 1 haftadır olan bu ihaleye teklif tutarı olarak 625 milyon dolar verildi. Merkez Bankası, ihaleyi 1 milyar dolar değerinde açmıştı. TCMB (Merkez Bankası) depo ihalesinde TL faiz oranlarını % 11, dolar faiz oranlarını ise % 0.75 seviyesinde tuttu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
HAVA DURUMU
EĞİTİM
TEKNOLOJİ
İLGİLİ HABERLER