Haberizm – İçerik Odaklı Güncel Haber Siteniz

LYS’de 13 Klasik Soru Sorulacak

LYS’de 13 Klasik Soru Sorulacak
11 Ocak 2017 - 11:25 'de eklendi.

Üniversite giriş sınavı için başvuruları 4 Ocak tarihinde başladı. ÖSYM başvuru kılavuzunu yayınladı. Yapılacak olan sınavın ikinci aşamasında öğrencilere kısa cevaplı klasik sorular sorulacak. Test olmayacak soruların sayısı 13 olarak belirtilirken öğretmenliklere de 240 bin başarı sırası getirildi. Ayrıca sınav salonu giriş saatlerinde de değişikliğe gidildi.
2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı başvuruları 4 – 18 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılıyor. Adaylar ortaöğretim kurumlarını son sınıflarında okuyorsa başvurularını ÖSYM merkezlerinden veya ÖSYM başvuru merkezlerinden yapabilirler. Mezun durumunda olan adaylar ise eğer ÖSYM fotoğrafları ve eğitim bilgileri güncelse ÖSYM hesapları üzerinden yapabilirler. Bu bilgiler güncel değilse mezun öğrenciler başvurularını ÖSYM sınav koordinatörlükleri veya ÖSYM sınav başvuru merkezleri üzerinden yapabilirler. Adaylar ücretlerini ise en son 19 Ocak 2017 tarihinde yatırabilirler. YGS ücretlerini yatırmayan adayların başvuruları kabul edilmeyecek.
SINAVSIZ GEÇİŞ KALKTI
Meslek ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olduktan sonra önlisans programlarına sınavsız geçişle yerleşme imkanı kaldırıldı. Bunun yerine meslek be teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olmuş veya mezun olacak öğrencilere ek puan getirildi. Meslek ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya olacak öğrencilerin YGS’ye girmesi gerekiyor.
4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRMEYECEK
Kısa klasik cevaplı sorular değerlendirilirken 4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecek.
ÖĞRETMENLİĞE 240 BİN BARAJI
Öğretmenlik bölümlerinin hepsine baraj 240 bin olarak belirlendi. Bu baraj sıralaması Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerini de kapsayacak.
YGS İLE ÖĞRENCİ ALAN BAZI BÖLÜMLER LYS İLE ALACAK
Geçtiğimiz yıllarda YGS ile öğrenci alan ilahiyat fakülteleri ve öğretmenlik bölümleri bu yıldan itibaren LYS ile öğrenci alımına başlayacak. Bu bölümlerden birisini hedefleyen birinin LYS bazlı çalışması gerekir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
HAVA DURUMU
EĞİTİM
TEKNOLOJİ
İLGİLİ HABERLER