Ege Haberleri

Elektriği Kim Buldu?

Elektriği Kim Buldu?

Elektrik, şüphesiz ki herkesin hayatını son derece kolaylaştırmış bir icat olmuştur. Bu önemli ve dünyanın düzenini tamamen değiştiren buluşu kimin yaptığı da her zaman merak edilir. Dünyanın neresine giderseniz gidin hemen her yerde elektrik vardır, bu nedenle de sanayi de beraberinde hızla yayılmış ve tüm dünyanın en önemli dönüm noktalarından olmuştur. Elektrikle işleyen bir dünyanın içerisindeyken elektriği kimin bulduğunu merak etmemek işten değil. Günümüzde pek çok kaynağa bakıldığında tarihte elektriği bulan ilk kişinin Benjamin Franklin olduğu söylenir ancak bu bilginin eksik olduğu da bilinmektedir. Dünyada ilk olarak Antik Yunan’da M.Ö. 600’lü yıllarda elektriğe dair bir girişim yapılmıştır ancak bu elektrik günümüzdeki ile karşılaştırıldığında bir icat olmaya çok uzaktır. Yunanlılar amberlere tüylü kumaşları sürterek elektrik kıvılcımlarını çıkarmayı başarmışlardır.

1600’lü yıllara gelindiğinde ise İngiliz doktor William Gilbert, “elektricricus” adını verdiği gelişmeyi, iki maddenin birbiriyle sürtünerek ortaya çıkardığı güç olarak tanımlamıştır.  Bu gelişmeden birkaç yıl sonra ise Thomas Browne isimli İngiliz bilim insanı bir kitabında elektrik kelimesine yer vermiştir. 1752 yılına gelindiğinde ise Benjamin Franklin bir uçurtma ve bir anahtar yardımı ile yıldırım üzerinden ilk kıvılcımı almayı başarmıştır.

Günümüzde kullandığımız elektrik ise İtalyan fizikçi Alessandro Volta tarafından 1800 yılında bulunmuştur.

Elektriğin Kullanım Alanları

Günlük hayatımızın içerisinde pek çok farklı yerde kullandığımız elektrik hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırır. Elektriğin kullanım alanlarına örnek vermek gerekirse günlük olarak pek çok kişinin kullandığı elektrikli trenler, tramvaylar, troleybüsler bir örnek olarak karşımıza çıkar. Evlerde fırın, buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, aydınlatma ürünlerinde kullanılan elektriğin en çok kullanıldığı alanlardan biri de fabrikalar, atölyeler ve diğer endüstri kollarıdır. Elektrik olmadan fabrika, atölye ve endüstri kollarında üretimin gerçekleşmesi imkansız olur. Sanayi ve üretim için elektrik ürünlerini Sektorden.com ile inceleyebilir. Siz de yüzlerce ilan arasından kendi ihtiyacınıza en uygun olan elektrik ilanlarına göz atabilir, filtreleri kullanarak seçiminizi kolaylaştırabilirsiniz. İlanlar üzerine tıklayarak detayları görüntüleme imkanına sahip olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ