Ege Haberleri

KREM ÇEŞİTLERİ

KREM ÇEŞİTLERİ

Krem Nedir?

 

Cildi çevresel etkenlerden korumak ve nemlenmesini sağlamak amacıyla üretilen hoş kokulu merhemlere genel olarak krem adı verilir. İçeriğinde çeşitli uçucu ya da uçucu olmayan yağlar, bitkiler veya diğer kaynaklardan elde edilen esanslar ve bazı vitaminler bulunur. Çoğunluk olarak vazelin, gliserin, balmumu, lanolin gibi tutucu maddeler kullanılarak üretilir.

Kremler genel olarak yağlı ve yağsız (su bazlı) kremler olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır. Yağlı ya da yağsız tüm kremlerin birincil amacı cildi dış etkenlerden korumak ve nemlenmesini sağlamaktır. Tabiki her krem vücudun her bölümünde kullanılmaz. Vücudumuzda yüz, göz, el gibi bazı hassas bölgeler vardır. Dolayısıyla vücudun el, ayak, dirsek, göz çevresi, yüz gibi farklı bölümleri için farklı içerikteki kremler kullanılır. Yani her bölgenin ihtiyacına ve özelliğine göre farklı özellikteki kremler kullanılır.

 

Krem Çeşitleri Nelerdir?

 

1.Tedavi amaçlı kremler: Bir hastalık veya yaralanma sonucu insan derisi dokusu üzerinde meydana gelen hasarların iyileştirilmesi, tedavisi ya da semptomlarının azaltılması için üretilmiş kremlere tedavi amaçlı kremler denir. Tedavi amaçlı kremler genellikle su bazlı kremlerdir. Doğrudan deri üzerindeki hasarlı ya da ağrılı bölgeye uygulanır. Tedavi amaçlı kremler genellikle eczanelerde satılır.

2.Nemlendirici kremler: Nemlendirici kremler tüm kremlerin büyük bir bölümünü oluşturur. Kozmetik sektöründe çok büyük yer kaplayan nemlendirici kremlerin yüzlerce farklı çeşidi vardır. Nemlendirici kremlerdeki temel mekanizma cildin gün içerisinde kaybettiği nem dengesini yeniden sağlaması üzerine kurulmuştur. Özellikle kuru cilt yapısına sahip bireylerin cildini nemlendirmesi için sadece yiyecek ve içeceklerden yararlanması yetmez. Cildi dışarıdan da nemlendirmeye ihtiyaç duyarlar. Bunun en iyi yolu nemlendirici bir krem kullanmaktır. Özellikle ilerleyen yaşlarda hücre içeriğindeki sıvı ve kollajen miktarı azalır. Dolayısıyla bu da cilt yenileme hızını düşürür. Özellikle ilerleyen yaşlarda cilt yenilenmesini hızlandırmak ve hücrelerin sıvı dengesini korumak için nemlendirici kremler ile dışarıdan destek vermek çok önemlidir.

3.Güneş kremleri: İnsan derisine doğrudan gelen UVA ve UVB ışınlarından korunmak amacıyla üretilen kremlere güneş kremleri denir. Bu ışınlar zamanla ciltte yaşlanma belirtileri, koyu güneş lekeleri ve çillerin oluşmasına sebep olabilir. Hatta uzun vadede cilt kanserine bile sebep olabilir! Güneş kremleri güneşten gelen ultraviyole ışınlarındaki radyasyonu soğurarak geri yansıtır. Böylece zararlı etkilerinden korumuş olur. Her güneş kreminin cildi koruma düzeyi farklıdır. Bu koruma düzeyi SPF ölçü birimiyle ifade edilir. Bu değer genelde 15 ile 50 arasındadır. Bu değer arttıkça kremin güneş ışınlarından koruma düzeyi de artar.

4.Diğer kremler: Bu krem çeşitleri içerisine girmeyen ve farklı amaçlarla üretilen ve kullanılan daha birçok krem çeşidi bulunur. Bunlara örnek olarak BB krem, CC krem, DD krem, yaşlanma karşıtı kremler, makyaj bazları, tüy dökücü krem, saç kremi, traş kremi verilebilir.

 

Hangi Kremleri Tercih Etmeliyiz?

 

Cilt bakım ürünleri ve kremler konusunda son derece uzman olan markalardan biri Arko’dur. Hem erkekler hem de kadın kullanıcılar için özel formülü sayesinde en çok tercih edilen markaların başında gelmektedir. Arko krem çeşitleri arasında en çok bilinen ve tercih edilen Arko nem krem serisidir. İçeriğindeki yoğun nem formülü sayesinde cildi neme doyurur. Hızlı emilen içeriği sayesinde nemi ciltte maksimum süre tutar. Özellikle kış aylarında cildin kaybettiği nemi cilde geri kazandırarak sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmanız için Arko kremler, her bütçeye uygun ekonomik seçenekleri ve temiz içerikleriyle sizi bekliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ