Ege Haberleri

Kuşadası’nda ’Yöresel Lezzet: Bolama Atölyesi’ düzenlendi

AYDIN’IN KUŞADASI İLÇESİNDE DÜZENLENEN ’KUŞADASI SOKAK FESTİVALİ’NİN İKİNCİ GÜNÜNDE ’YÖRESEL LEZZET: BOLAMA ATÖLYESİ’ DÜZENLENDİ. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (ADÜ) DAVUTLAR MESLEK YÜKSEK OKULU ÖĞRETİM GÖREVLİSİ ŞEF OZAN GÜNGÖR VE KUŞADALI NİHAL GÜLER EŞLİĞİNDE GERÇEKLEŞEN ATÖLYEDE PİŞİRİLEN BOLAMA KATILIMCILAR TARAFINDAN ÇOK BEĞENİLDİ.

  • 12 Haziran 2022
  • 39 kez görüntülendi.
Kuşadası’nda ’Yöresel Lezzet: Bolama Atölyesi’ düzenlendi

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde düzenlenen ’Kuşadası Sokak Festivali’nin ikinci gününde ’Yöresel Lezzet: Bolama Atölyesi’ düzenlendi. Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Davutlar Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Şef Ozan Güngör ve Kuşadalı Nihal Güler eşliğinde gerçekleşen atölyede pişirilen bolama katılımcılar tarafından çok beğenildi.

Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde ’Hayat Sokakta’ sloganıyla düzenlenen Kuşadası Sokak Festivali’nin ikinci günü ‘Yöresel Lezzet: Bolama Atölyesi’ne ev sahipliği yaptı. ADÜ Davutlar Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi ve Türkiye Aşçılar Federasyonu Milli Takımlar Direktörü Ozan Güngör ile Kuşadası’nın Soğucak Mahallesi’nde yaşayan Nihal Güler ile birlikte gerçekleşen ‘lok lok pilavı’ olarak da bilinen Kuşadası’na has bolama atölyesi, katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Atölyede kuşbaşı dana eti, bulgur, pirinç ve nohut kullanılarak sahnede geleneksel yöntemlerle hazırlanan bolama katılımcılar tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Sunuculuğunu aşçı, sunucu ve oyuncu Cenk Doğar’ın yaptığı bolama atölyesine Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ile Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Açıköz de katıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ