Ege Haberleri

Sertleşme Sorunu Tedavisi Ve Penis Protezi Ameliyatı

Sertleşme Sorunu Tedavisi Ve Penis Protezi Ameliyatı

Günümüzde erkek hastalarda en sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biri olan sertleşme sorunu ya da halk dilinde iktidarsızlık, genelde sağlıklı bir cinsel birleşme olabilmesi için peniste yeterli bir sertlik ve dikleşme olmaması durumu veya olsa da cinsel doyum elde edilemeden penisteki dikleşmenin sona ermesi olarak tanımlanmaktadır.

 

Genellikle 40 yaşın üstündeki erkeklerin %50 civarı sertleşme sorunu ile hayatında karşılaşmaktadır. Sertleşme sorunu, sağlıklı bir cinsel ilişki kurmakta yarattığı problem sebebiyle erkeğin yaşam kalitesini bozabilmektedir. Bunun yanında sertleşme sorunu başka hastalıkların da belirtisi olabilir. Örneğin sertleşme sorununun kronik belirtisi olarak penise sertleşme için yeterli kan gidememesine neden olabilen bir kalp ve damar hastalığının sonucunda da görülebilir.

 

Yaygın bir erkek cinsel işlev bozukluğu olan sertleşme sorunu, tedavisi ve özellikle de penis protezi ile yakından ilişkilidir. Her on erkekten en az birinin ömrü boyunca karşı karşıya kaldığı sertleşme sorunu, erektil disfonksiyon olarak da adlandırılmaktadır. Bu sorunu taşıyan erkeklerde cinsel birliktelik öncesi penisin ilişkiye imkan verecek sertlik ve diklik seviyesine ulaşamaması veya bu sertliğin ilişkide cinsel doyuma ulaşılıncaya kadar devam edememesi durumudur.

 

Hastanın psikolojik ve yaşam kalitesi açısından büyük olumsuzluklar doğuran bu durum, günümüzde birçok farklı yöntemlerle tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur.

 

Sertleşme Sorunu Fiziksel Nedenleri

 

Hastalarda tedavi yöntemi belirlenirken sertleşme sorununu oluşturan nedenlerin tam ve doğru olarak belirlenmesi ve buna neden olabilecek sağlık sorunları var ise bunların kesin olarak teşhis edilmesi gerekir. Böylece en doğru yaklaşım belirlenerek etkili bir tedavi planı oluşturulabilecektir. Fiziksel nedenlerle ortaya çıkan sertleşme problemleri orta ya da şiddetli derecedeki birçok hastada tek başına ya da psikolojik nedenlerle bir arada etkilenmektedir. Sertleşme sorununa neden olabilecek bu fiziksel sebeplerden bazıları şunlardır:

 

Yüksek tansiyon

 

Damar tıkanıklığı (ateroskleroz)

 

Kolesterol yüksekliği

 

Kalp hastalığı

 

Diyabet durumu

 

Obezite

 

Metabolik sendromlar

 

Hormonal bozukluklar ya da herhangi bir sebeple alınan hormon tedavileri

 

Parkinson hastalığının bulunması

 

Multipl skleroz

 

Bazı reçeteli ilaçların kullanımı

 

Sigara gibi tütün türevlerinin kullanımı

 

Peyroni hastalığı

 

Alkolik olma durumu

 

madde bağımlılıkları

 

Uyku bozuklukları – uyku yetersizliği

 

Prostat kanseri ve tedavisi

 

Büyümüş prostat bezi

 

Radikal prostatektomi ameliyatı sonrasında oluşan sertleşme problemi

 

Pelvik bölgeyi ya da omuriliği etkileyen operasyonlar ya da yaralanmalar

 

Beyin ve omuriliğe ilişkin hastalık türleri

 

Felç, gibi beyin ile vücut arası iletişimi etkileyen sağlık problemleri

 

Sertleşme Sorunu Tedavisinde Penis Protezi Nedir?

 

Şiddetli derecedeki sertleşme sorunu tedavisi süreci boyunca ilaç, enjeksiyon ya da vakum cihazı gibi basamak tedavilerden başarılı sonuç bazen alınamamaktadır. Bununla yanı sıra her cinsel ilişki öncesinde alınan ilaçlar, enjeksiyon veya vakumlama gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi cinselliğin doğal gelişimini olumsuz yönde etkileyip hastayı psikolojik olarak zor bir duruma sokabilir. Bu sebeplerden dolayı hastalar zorunlu olarak veya kalıcı çözüm gerekliliği nedeniyle penis protezi kullanmaya karar verir. Bu protezler cerrahi ameliyatlar yardımıyla penise yerleştirilir ve kalıcıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ