DOLAR 33,1139 0.1%
EURO 36,1081 -0.17%
ALTIN 2.580,11-0,79
BITCOIN 2124642-0,91%
İstanbul
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tanıtım Yazısı
Tanıtım Yazısı
Emirates Grubu 2023-24 sonuçlarını açıkladı
53 okunma

Emirates Grubu 2023-24 sonuçlarını açıkladı

ABONE OL
16 Mayıs 2024 15:19
Emirates Grubu 2023-24 sonuçlarını açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 • Grubun geliri, güçlü yolcu talebinin etkisiyle %15 artış göstererek 137,3 milyar AED’ye (37,4 milyar ABD Doları) yükseldi.
 • Grup, yılı 47,1 milyar AED (12,8 milyar ABD Doları) ile şimdiye kadarki en yüksek nakit dengesiyle kapattı.
 • Grup, sahibi olan Investment Corporation of Dubai’ye (ICD) 4 milyar AED (1,1 milyar ABD Doları) temettü dağıtılacağını açıkladı.
 • Yönetim Kurulu Başkanı, Grubun rekor performansını Dubai’nin ilerici politikalarına atfederek; elde edilen kârın yeni uçak, tesis, ekipman, teknoloji, ürün, hizmet ve çalışanlar için daha fazla yatırım yapılmasını mümkün kılacağını söyledi.

Emirates, geçen yılki 10,6 milyar AED’lik (2,9 milyar ABD Doları) kâra kıyasla %63 artış göstererek 17,2 milyar AED (4,7 milyar ABD Doları) tutarında kârla şimdiye kadarki en kârlı yılına imza attı.

 • Havayolunun daha fazla kapasiteye ulaşarak global ağını ve ortaklıklarını güçlendirmeye devam etmesiyle gelirleri %13 yükselerek 121,2 milyar AED’ye (33 milyar ABD Doları) ulaştı.
 • Havayolunun kapasitesi, %20 artarak 57,7 milyar ATKM’ye ulaştı ve böylece pandemi öncesi dönemle arasındaki farkı da kapattı.

dnata, geçtiğimiz yılki 331 milyon AED (90 milyon ABD Doları) kâr sonrası önemli ölçüde bir artış göstererek 1,4 milyar AED (0,4 milyar ABD Doları) kâr açıkladı.

 • Gelirler, BAE ve dünya genelindeki artan uçuş faaliyetleri ve yolcuların seyahat taleplerini yansıtarak %29 artışla 19,2 milyar AED (5,2 milyar ABD Doları) tutarına yükselip yeni bir rekora ulaştı.
 • Şirket; yeni global pazarlara dinlenme salonu hizmeti sunup, operasyon ve hizmetlerini geliştirmek için yeni ekipman ve teknolojilere yatırım yapmanın yanı sıra yeni sözleşmelerle müşteri portföyünü de genişletiyor.

Emirates Grubu, geçtiğimiz günlerde 2023-24 Faaliyet Raporunu yayınlayarak rekor düzeyde kâr, gelir ve nakit denge seviyesine ulaştığını açıkladı.

Emirates ve dnata, Grubun üst düzey ürün ve hizmetlerine yönelik güçlü yolcu talebini karşılamak için dünya çapındaki operasyonlarını genişletmesiyle birlikte 2023-24 döneminde kâr ve gelirlerinde önemli artış sağladı.

31 Mart 2024’te sona eren mali yıl için, Emirates Grubu geçen yılki 10,9 milyar AED (3 milyar ABD Doları) kâra kıyasla %71 artışla 18,7 milyar AED (5,1 milyar ABD Doları) rekor kâr açıkladı. Grubun geliri geçen yılki sonuçlara göre %15 artış göstererek 137,3 milyar AED (37,4 milyar ABD Doları) olarak gerçekleşti. Grubun nakit dengesi ise geçen yıla göre %11 artışla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 47,1 milyar AED’ye (12,8 milyar ABD Doları) ulaştı.

Grubun son 2 yılda elde ettiği 29,6 milyar AED’lik kâr, 2020-2022 pandemi döneminde yaşadığı 25,9 milyar AED’lik zararı aştı.

Emirates Havayolu ve Grubu Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Şeyh Ahmed bin Said El Maktum, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Emirates Grubu, yeni bir rekor performansa daha ulaşarak çıtayı bir kez daha yükseltti. Yıl boyunca dünya çapında hava taşımacılığı ve seyahatle ilgili hizmetlerimize yönelik yoğun talep gördük ve yolcuların taleplerini karşılamak adına hızlı hareket edebildiğimiz için muazzam sonuçlar elde ettik. Ürün ve hizmetlerimize, güçlü ortaklıklar kurmaya ve yetenekli çalışanlarımızın becerilerine yıllardır yaptığımız aralıksız yatırımların meyvelerini topluyoruz.”

“BAE’nin vizyoner liderlerine ve özellikle de BAE Başbakanı, Başkan Vekili ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid El Maktum’a da büyük bir teşekkür borçluyuz. Emirates Grubu’nun gelişebilmesi onların liderliği ve ülkenin ilerici politikaları sayesinde mümkün. Hem Emirates hem de dnata, Dubai’nin benzersiz avantajlarından yararlanarak başarılı iş modelleri oluşturdu ve bunun sonucunda Dubai ve dünya çapında hizmet verdikleri topluluklar için muazzam değer yarattı.”

Şeyh Ahmed sözlerine şöyle devam etti: “Grubun bugünkü muazzam mali durumu bizi gelecekteki büyüme ve başarılar için güçlü bir konuma yerleştiriyor. Bu durum da yolcu ve paydaşlarımıza daha iyi ürün ve hizmetlerin yanı sıra daha fazla değer sunmak için yatırım yapmamızı sağlıyor.”

Milyarlarca dolarlık bir uçak filosu ve kabin yenileme programı, yeni ikram, kargo ve yer hizmetleri, Grubun operasyonlarını destekleyecek ileri teknolojiler, genişletilmiş eğitim ve personel geliştirme programları ve Grubun sürdürülebilirlik gündemini ilerletmeye yönelik girişimler dahil olmak üzere birçok büyük proje halihazırda devam ediyor.

2023-24’te Grup, büyüme planlarını desteklemek adına yeni uçaklara, tesislere, ekipmanlara, şirketlere ve en yeni teknolojilere toplamda 8,8 milyar AED (2,4 milyar ABD Doları) yatırım yaptı.

Emirates ve dnata, genişletilen faaliyetleri desteklemek ve Grubun ileriye dönük kapasitesini güçlendirmek için yıl boyunca dünya çapındaki işe alım çalışmalarını sürdürdü. Sonuç olarak, Grup toplam iş gücündeki %10 artışla 112.406 çalışana ulaşarak bugüne kadarki en yüksek çalışan sayısına da sahip oldu.

Grup, 2023-24 döneminde sürdürülebilirlik yolculuğunda önemli adımlar atarak çevreye, çalışanlara, yolculara ve topluluklara odaklanan çok sayıda girişimi hayata geçirdi.

BAE’nin, Dubai’de dünyanın en büyük iklim eylemi konferansı COP28’e ev sahipliği yapması nedeniyle yıl boyunca çevresel konular gündemin üst sıralarında yer aldı.

Emirates, 2023-24’te ilk kez merkezi Dubai’de ve ayrıca Amsterdam ile Singapur’da sürdürülebilir havacılık yakıtının (SAF) kullanımını artırmak için yeni tedarik anlaşmaları imzaladı. Havayolu, ilk A380 gösteri uçuşunu tek motorunda %100 SAF kullanarak gerçekleştirdi ve %100 SAF uçuşunu gelecekte de mümkün kılmak için endüstri çabalarını desteklemek üzere veri topladı.

Günümüzde havayollarının karbon emisyonlarını anlamlı bir şekilde azaltmak için sınırlı uygulanabilir çözümlere sahip olduğunun bilincinde olan Emirates, ticari havacılıkta fosil yakıtların etkisini azaltmaya odaklanan Ar-Ge projelerini desteklemek için 200 milyon ABD Doları tutarında bir fon oluşturdu. Emirates aynı zamanda yenilenebilir ve gelişmiş havacılık yakıtlarına yönelik BAE merkezli bir araştırma konsorsiyumu olan Air-CRAFT’ın da kurucu katılımcısı oldu ve havacılık da dahil olmak üzere çeşitli sektörler için düşük karbonlu yakıtlar üretmeye odaklanan bir Birleşik Krallık girişimi olan The Solent Cluster’a katıldı.

dnata, ABD operasyonlarına yeni bagaj çekicileri, kargo yükleyicileri ve geri itmeli çekicileri ekleyerek global yer destek ekipmanı (GSE) filosuna daha fazla elektrikli ve hibrit araç dahil etmeye ve yatırım yapmaya devam etti. Ayrıca İtalya’daki dizel motorlu GSE’leri Hidrojenlenmiş Bitkisel Yağ ve elektrik gücüyle çalışacak şekilde dönüştürdü ve yeniledi. dnata’nın dnata logistics, Arabian Adventures, Alpha Flight Services ve City Sightseeing Worldwide’ı içeren BAE işletmeleri, karadaki araç filosu için biyoyakıta geçiş yaptı.

Yıl içinde dnata, BAE’deki işletmelerinde sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığı nedeniyle Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin çevre yönetimi (IEnvA) sertifikasını alan ilk birleşik hava hizmetleri sağlayıcısı oldu. Emirates ise çevre yönetimi ve yaban hayatı kaçakçılığıyla mücadele konusundaki çabaları nedeniyle IEnvA Birinci Aşama ve IEnvA Yasa Dışı Vahşi Hayvan Ticareti modülü sertifikalarını aldı.

Grup, en iyi üniversiteler ve önemli endüstri ortaklarıyla iş birliği içinde iş gücü için kapsamlı öğrenim ve eğitim seçeneklerine sahip bir program başlatarak çalışanlarının gelişimine yönelik yatırımlarını artırdı.

Emirates Grubu, en son yayınladığı 2023-24 raporunda ÇSY raporlamasını genişletti ve GRI standartlarının bazı yönlerini benimsedi. Grup, önümüzdeki yıllarda ISSB ve CSRD gereksinimlerini karşılamak için raporlamasını geliştirmeyi planlıyor.[1].

Şeyh Ahmed konuyla ilgili şunları söyledi: “2024-25 mali yılımıza sürekli büyüme için güçlü temeller üzerinde giriyoruz. Emirates, 2024-25’te 10 adet yeni A350 uçağını teslim alarak filosuna ekleyecek. Böylece uçuş ağımızın gelişiminin bir sonraki aşaması da desteklenecek. dnata, ayak izini ve becerilerini geliştirmek için iş bölümleri genelindeki sinerjilerden yararlanmaya ve ölçeklendirmeye devam edecek. Birlikte çevresel etkimizi en aza indirmek, çalışanlarımızı geliştirmek, yolcularımızı ve hizmet ettiğimiz toplulukları gözetmek için kaynaklara yatırım yapıyoruz.

“Ticari görünüm olumlu ve önümüzdeki aylarda da hava taşımacılığı ve seyahat için yolcu talebinin güçlü kalmasını bekliyoruz. Her zaman olduğu gibi petrol fiyatları, kur dalgalanmaları, sosyo-politik değişimlerin neden olduğu değişken ortamlar gibi dış faktörleri ve maliyetleri yakından takip edeceğiz. İş modelimiz daha önce de test edilmişti ve ben, fırsatlara ve zorluklara hızlı bir şekilde yanıt verme yeteneğimize ve dayanıklılığımıza güveniyorum.”

Şeyh Ahmed sözlerine şunları ekledi: “İleriye baktığımızda Dubai hükümeti, Emirates ve dnata’nın operasyonları için yeni bir merkez olacak olan Al Maktoum Uluslararası Havalimanı’nda genişlemenin bir sonraki aşamasını başlatma planlarını duyurdu. 128 milyar AED (35 milyar ABD Doları) tutarındaki bu yatırım, şehrin yanı sıra Emirates ve dnata’nın da büyümesini destekleyerek Dubai’nin havacılık ve lojistik altyapısını önemli ölçüde genişletecek ve geliştirecek. 

Emirates’in performansı

Emirates’in toplam yolcu ve kargo kapasitesi, 2023-24’te %20 artışla 57,7 milyar ATKM’ye ulaştı ve pandemi öncesi seviyelere yaklaşarak bir toparlanma kaydetti.

Yolcularına daha fazla bağlantı seçeneği sunan Emirates, Tokyo Haneda seferlerini yeniden başlattı ve 29 uçuş noktasına kapasite ekledi. Ayrıca Montréal, Kanada’ya da yeni günlük seferlerini başlattı. Bunun yanı sıra Emirates, 11 yeni havayolu ortağıyla hatlar arası anlaşmalar imzalayarak uçuş ağının erişim alanını daha da genişletti. Emirates uçuş ağında, 31 Mart 2024 itibarıyla altı kıtada 151 uçuş noktası yer alıyor ve bunlardan 10 tanesine sadece kargo uçağı filosuyla hizmet veriliyor.

Emirates, filosunun amiral gemisi A380 model uçağını ve popüler Premium Ekonomi sınıfını bu yıl daha çok şehirle buluşturdu. 2 milyar ABD doları tutarındaki retrofit programından çıkan ve havayolunun en yeni ve adeta imzası haline gelen ürünleriyle tamamen yenilenen 16 uçak daha faaliyetlerine başladı. 31 Mart 2024 itibarıyla Emirates A380, 49 uçuş noktasına ulaştı ve yolcular, dünya çapında 15 şehre seyahat ederken Emirates’in Premium Ekonomi sınıfının konforunu deneyimledi.

Mart sonu itibarıyla şirketin filosunda 10,1’lik bir yaş ortalamasına sahip toplam 260 uçak bulunuyor.

Emirates’in ayrıca sipariş ettiği 310 uçak bulunuyor. Bunlar arasında 2023 Dubai Airshow’da duyurulan toplam 58 milyar ABD doları tutarındaki 110 adet ek Boeing 777, 787 ve Airbus A350 uçak siparişi de yer alıyor. Bu yeni nesil geniş gövdeli uçaklar, eski jetlerin yerini alacak ve filo büyümesini destekleyecek. Ayrıca havayolunun uzun süredir devam eden; yolculara en yeni uçak içi konfor ve deneyimleri sunan verimli modern uçaklarla hizmet verme taahhüdüne de uyacak.

Artan kapasite ve pazarlardaki güçlü talep sayesinde, Emirates’in mali yıldaki toplam geliri %13 artışla 121,2 milyar AED’ye (33 milyar ABD Doları) yükseldi. Başta Pakistan Rupisi, Mısır Poundu ve Hindistan Rupisi olmak üzere havayolunun bazı büyük pazarlarındaki döviz dalgalanmaları ve devalüasyonlar, havayolunun kârlılığını 2 milyar AED (0,6 milyar ABD Doları) tutarında olumsuz etkiledi.

Havayolu, 2023-24 döneminde 37,6 milyar AED (10,3 milyar ABD Doları) nakit akışı elde ederek güçlü ticari sonuçlarını destekledi. Bu durum, havayolunun ileriye dönük olarak işini büyütmesine olanak sağlayacak.

Toplam işletme maliyetleri geçen mali yıla göre %8 arttı. 2023-24’te havayolunun iki büyük maliyet bileşeni, mülkiyet maliyeti ve yakıt maliyeti olurken bunları çalışan maliyeti izledi. Yakıt, 2022-23’teki %36 orana kıyasla işletme maliyetlerinin %34’ünü oluşturdu. Havayolunun yakıt faturası, önceki yılki 33,7 milyar AED’lik (9,2 milyar ABD Doları) tutara kıyasla hafif bir artışla 34,2 milyar AED’ye (9,3 milyar ABD Doları) yükseldi. Artan uçuşlar nedeniyle yapılan %24’lük daha yüksek tüketim ise riskten korunma kazançları da dahil olmak üzere daha düşük bir ortalama yakıt fiyatı (%18 düşüş) sayesinde nispeten dengelenmiş oldu.

Yolcu segmentleri arasındaki seyahate yönelik büyük talebin etkisi, global ağının gücü ve hizmetlerinin çekiciliği sayesinde havayolu, geçen yılki 10,6 milyar AED (2,9 milyar ABD Doları) tutarını aşıp, 17,2 milyar AED (4,7 milyar ABD Doları) ile yeni bir rekor kâr elde ederek tarihindeki en iyi performansı yansıtan %14,2’lik olağanüstü kâr marjını açıkladı.

Emirates, 2023-24’te koltuk kapasitesini %21 artırarak 51,9 milyon yolcu taşıdı (%19 artış). Havayolu, Yolcu Koltuk Faktörünün geçen yılki %79,5’ten %79,9’a yükseldiğini bildirdi. Kabin ve rota kombineleri, ücretler ve para birimindeki değişiklik nedeniyle, Kilometre Başına Yolcu Geliri (RPKM) %2 düşüşle 36,6 fils (10 ABD senti) olarak gerçekleşti.

Emirates, daha iyi müşteri deneyimleri sunmak için yatırım yapmaya devam etti. Yıl boyunca, Brisbane, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Hong Kong, Johannesburg, Manchester ve Münih’teki premium sınıfta seyahat eden ve sadakat programı üyesi yolculara hizmet vermek üzere yenilenerek tekrardan açılan özel Emirates Dinlenme Salonları için 30 milyon AED yatırım yaptı. Emirates, Özel Şoförlü transfer hizmetini uçuş ağındaki 82 şehre yeniden getirdi ve bu ücretsiz hizmeti Endonezya, Fas ve Türkiye’deki premium sınıfta seyahat eden yolcularına da sundu.

Havayolu ayrıca, Business Class’ta ücretsiz sunduğu uçak içi kıyafet seti ve yemek ön siparişi hizmetinin başlatılması da dahil olmak üzere, menü ve hediye kitlerinden eğlence içeriklerine kadar birçok uçak içi hizmeti hayata geçirdi.

Emirates SkyCargo, 2023-24 döneminde dünya çapında 2,2 milyon ton mal taşıyarak, bir önceki yıla göre %18 artışla global hava lojistiği ve ticaretindeki konumunu yeniden teyit etti. Artan yolcu operasyonlarının mevcut kargo kapasitesini genişletmesi ve yoğun rotalardaki talebe hizmet verebilmek için yıl içinde üç adet 747 kargo uçağının kiralanması, bu yükselişte etkili oldu. Bu durum, uzman lojistik çözümlerine yönelik yüksek yolcu talebini, Emirates’in global ağının erişim ve bağlanabilirliğini, Dubai’nin dünya standartlarındaki deniz-hava merkezi becerilerini ve Emirates SkyCargo’nun dijital teknoloji, altyapı ve ürünlere yönelik devam eden yatırımlarının meyvelerini yansıtıyor.

Lojistik alanında globalde devam eden zorluklara rağmen Emirates’in kargo bölümü, havayolunun toplam gelirine %11 katkıda bulunarak 13,6 milyar AED (3,7 milyar ABD Doları) tutarında önemli bir gelir elde edilmesini sağladı. Kilometre Başına Yük Ton (FTKM) verimi %32 düşerek pandemi öncesi pazar seviyelerine geri döndü.

Yıl boyunca, yaşam bilimleri ve sağlık sektörünün benzersiz gereksinimlerine hizmet etmesi amacıyla özel olarak tasarlanmış iki kargo çözümü olan Emirates Vital ve Emirates Medical Devices piyasaya sürüldü. Ayrıca Kuveyt’te alışveriş yapanları Birleşik Krallık, ABD ve BAE’deki e-ticaret markalarıyla buluşturmak için Emirates Delivers hizmeti başlatıldı. Emirates Delivers, işletmeden tüketiciye teslimat çözümlerinin yetersiz hizmet verdiği pazarlara odaklanarak önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde genişlemeye hazırlanıyor.

2023-24 sonu itibarıyla, Emirates SkyCargo’nun toplam kargo uçağı filosu 11 adet Boeing 777F uçakla sabit kaldı. Havayolunun kargo bölümü, 2024 ortasından itibaren, sipariş ettiği 5 ilave Boeing 777F’nin teslim edilmesini bekliyor.

Emirates Grubu şirketleri ve bağlı ortaklıkları kapsamındaki, Emirates Flight Catering ve MMI/Emirates Leisure Retail (ELR), 2023-24’te dikkate değer sonuçlar açıkladı.

Emirates Flight Catering, Dubai havalimanlarındaki trafik artışının etkisiyle 970 milyon AED (264 milyon ABD Doları) tutarında rekor gelir elde etti. Havayolu yolcularına, bir önceki yıla göre %19 artışla 76,9 milyon yemek servis etti ve öncelikli olarak havayolu ve konaklama yolcularına hizmet veren çamaşırhane tesisi Linencraft da dahil olmak üzere diğer yan işlerine yönelik talep artış gösterdi.

MMI/ELR, gelişen turizm sektörünün etkisiyle artan toptan ve perakende satış talebini karşılamak için BAE operasyonlarını genişletirken geliri %18 artışla 2,9 milyar AED’ye (796 milyon ABD Doları) ulaştı. ELR, ana pazarları olan BAE, ABD ve Avustralya’dan gelen güçlü katkılarla global olarak rekor satış büyümesi kaydetti.

Emirates’in geçtiğimiz yıla ait otel portföy geliri, Avustralya’daki Wolgan Valley Resort’un geçici olarak kapatılması nedeniyle %2 düşüşle 660 milyon AED (180 milyon ABD Doları) oldu.

Bu yıl da güçlü performans sergileyen Emirates, uçaklarla ilgili tüm düzenli ödeme yükümlülüklerini yerine getirmeye devam etti ve COVID-19 krizi sırasında alınan 17,5 milyar AED’lik (4,8 milyar ABD Doları) kredinin 2,2 milyar AED’lik (596 milyon ABD Doları) kısmını geri ödedi. Bu durum, genel ödenmemiş borç profilini önemli ölçüde azalttı ve havayolunun gelecekteki büyümesi ve yeni filo satın alma programının finansmanı açısından güçlü bir temele oturmasını sağladı.

Mali yıl boyunca değişken yakıt piyasalarının yarattığı zorluklara yanıt olarak Emirates, cari yıl maliyetlerini azaltmak ve gelecekteki önemli riskten korunma hacimlerini güvence altına almak için brent ve jet yakıtı gibi farklı ürünlerde basit vadeli işlemler ve opsiyonlar kullandı. Buna ek olarak, net riskin etkin yönetimi ile yüksek faiz oranı rejiminin sonuçlar üzerindeki etkisi büyük ölçüde azaltıldı. Emirates, döviz opsiyonları, forward sözleşmeleri ve doğal hedge kullanımı yoluyla döviz kuru riskini yönetmeye yönelik dengeli yaklaşımını sürdürdü. Metodik yaklaşım, değişken piyasalara karşı nakit akışlarının öngörülebilirliğini artırarak finansal istikrarı güçlendirdi.

Emirates, mali yılı 31 Mart 2023’e kıyasla %15 artışla 42,9 milyar AED (11,7 milyar ABD Doları) ile şimdiye kadarki en yüksek nakit varlık seviyesiyle kapattı.

dnata’nın performansı

dnata, 2023-24’te kârını %330 artırarak 1,4 milyar AED’ye (387 milyon ABD Doları) yükseltti ve iş birimleri genelinde finansal açıdan iyi sonuçlar bildirdi.

Dünya çapında uçuş ve seyahat faaliyetlerinin artmasıyla, dnata’nın toplam geliri %29 artışla 19,2 milyar AED (5,2 milyar ABD Doları) oldu. dnata’nın uluslararası faaliyetleri geçen yıla göre %3 artışla gelirlerinin %75’ini oluşturuyor. dnata yıl boyunca Avustralya, Avrupa, BAE, İngiltere ve ABD gibi önemli pazarlarında artan uçuş faaliyetlerini ve seyahat talebini desteklemek için müşterileriyle yakın temas halinde çalıştı.

Geleceğe dönük büyümenin temellerini atan dnata’nın 2023-24’teki yatırımları 464 milyon AED’ye (126 milyon ABD Doları) ulaştı. Yıl boyunca gerçekleştirilen önemli yatırımlar arasında, çevre stratejisinin bir parçası olarak havalimanı operasyonları için yeni elektrikli ve hibrit yer destek ekipmanları ile Filipinler, İtalya ve BAE’deki marhaba operasyonlarının genişletilmesi yer alıyor.

2023-24’te, dnata’nın işletme giderleri dünya çapındaki Havalimanı Operasyonları, Catering, Satış ve Seyahat bölümlerindeki faaliyetlerin genişletilmesine paralel olarak ve başta iş gücü ile gıda tedariki olmak üzere tüm pazarlarda enflasyon baskısının etkisiyle, %22 artışla 17,8 milyar AED (4,8 milyar ABD Doları) oldu.

dnata’nın nakit dengesi, esas sahibi ICD’ye yapılan 2 milyar AED (545 milyon ABD Doları) temettü ödemesinin yanı sıra yatırımların ve borç ödemelerinin finansmanı nedeniyle 958 milyon AED düşüşle 4,2 milyar AED’ye (1,1 milyar ABD Doları) geriledi. Şirket, gelirlerindeki önemli artışın bir yansıması olarak 2023-24’te 1,9 milyar AED (507 milyon ABD Doları) ile pozitif bir işletme nakit akışı açıkladı.

dnata’nın yer ve kargo hizmetleri dâhil Havalimanı Operasyonlarından elde ettiği gelir 8,8 milyar AED’ye (2,4 milyar ABD Doları) yükseldi.

Dünya çapında dnata tarafından gerçekleştirilen uçak yükleme-boşaltma işlemi sayısı %9 artışla 778,026 olurken, kargo taşıma kapasitesi %5 artışla 2,9 milyon ton oldu. Bu sonuçlar, elde edilen yeni sözleşmeleri ve dnata’nın havayolu müşterilerinin pazarlardaki artan uçuş faaliyetlerini yansıtıyor.

2023-24 döneminde dnata, müşteri ihtiyaçlarına yanıt vermek için altyapıya ve en son teknolojilere yatırım yapmaya devam etti. Bu kapsamda otonom dronları BAE operasyonlarına entegre ederken, Singapur’da yapay zekâ destekli çözümler uyguladı ve gelişmiş kargo yönetim sistemi olan One Cargo’yu dünya çapında kullanıma sunmayı sürdürdü. dnata ayrıca, çoğunluk hissesine sahip olduğu iştiraki Airport Handling’in yedi yıllık yer hizmetleri lisansı aldığı Roma Fiumicino Havalimanı’ndaki faaliyetlerini genişleteceğini duyurdu. Bu yeni operasyonu desteklemek için dnata, yeni ve gelişmiş yer ekipmanına 20 milyon Euro yatırım yapacak.

dnata’nın Catering ve Satış Hizmetleri faaliyetleri %35 artışla dnata’nın gelirlerinin 6,5 milyar AED’sini (1,8 milyar ABD Doları) oluşturdu. Uçak içi catering faaliyetleri ise dünya çapındaki havayolu yolcularının uçuş faaliyetlerini artırmasıyla geçen yıla göre %10’luk bir artışla yolcularına 123 milyon yemek taşıdı.

dnata’nın Catering ve Satış Hizmetleri bölümü, Avustralya’da Sri Lankan Airlines ve Türk Hava Yolları (Sidney ve Melbourne), Çek Cumhuriyeti’nde China Airlines (Prag), İrlanda’da JetBlue (Dublin), İtalya’da Biman Bangladeş Havayolları (Roma Fiumicino), Birleşik Krallık’ta Royal Jordanian (Londra Stansted) ve ABD’deki (Boston) Etihad Havayolları ile yaptığı yeni iş birlikleriyle önemli pazarlardaki müşteri tabanını genişletti. Ayrıca Romanya’nın Bükreş Henri Coandă Uluslararası Havalimanı ve BAE’nin Sharjah Havalimanı’ndaki yeni yiyecek ve içecek mağazalarıyla havalimanı perakende ağını genişletti.

Destination Asia ve Imagine Cruising’in katkılarıyla dnata’nın Seyahat Hizmetleri bölümünden elde ettiği gelir, %48 artışla 3,5 milyar AED (951 milyon ABD Doları) oldu. Satılan seyahat hizmetlerinin açıklanan toplam işlem değeri (TTV), bölümün global olarak B2B ve B2C seyahat segmentlerindeki güçlü talebi karşılamak için ilgili ürün ve hizmetleri sunma kabiliyeti sayesinde geçen yıla göre %27 arttı ve 8,9 milyar AED’ye (2,4 milyar ABD Doları) yükseldi.

2023-24 döneminde dnata’nın seyahat bölümü; seyahat ürünleri, hizmetleri ve çözümlerinden oluşan portföyünü genişletmek için Orta Doğu’daki kurumsal seyahat işinin boyutunu iki katına çıkaran AMEX GBT ile yapılan stratejik ortaklık da dahil olmak üzere yeni turizm kuruluşları, konaklama sektöründeki markalar ve diğer ortaklarla anlaşmalar yaptı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

PUAN DURUMU

O G P
 1. Adana Demir

  0 0 0
 2. Alanyaspor

  0 0 0
 3. Antalyaspor

  0 0 0
 4. Beşiktaş

  0 0 0
 5. Bodrum FK

  0 0 0
 6. Genişlet
 7. Eyüpspor

  0 0 0
 8. Fenerbahçe

  0 0 0
 9. Galatasaray

  0 0 0
 10. Gaziantep FK

  0 0 0
 11. Göztepe

  0 0 0
 12. Hatayspor

  0 0 0
 13. Başakşehir

  0 0 0
 14. Kasımpaşa

  0 0 0
 15. Kayserispor

  0 0 0
 16. Konyaspor

  0 0 0
 17. Ç. Rizespor

  0 0 0
 18. Samsunspor

  0 0 0
 19. Sivasspor

  0 0 0
 20. Trabzonspor

  0 0 0
PUAN DURUMU
Burç Uyumu

Burcunuzu ve onun burcunu seçerek, birbirinize olan uyumunuzu hemen öğrenebilirsiniz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.