DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN 619422-0,62%
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tanıtım Yazısı
Tanıtım Yazısı
NEM ALMA & NEMLENDİRME NEDİR ?
109 okunma

NEM ALMA & NEMLENDİRME NEDİR ?

ABONE OL
12 Eylül 2022 18:28
NEM ALMA & NEMLENDİRME NEDİR ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meskun mahalde nem oranın standartların veya istenilen referans değerinin üzerinde ise nem alma, altında ise nemlendirme kontrolü ile havanın şartlandırılması işlemine nem alma ve nemlendirme denir.

NEM ALMA VE NEM KURUTMA KAVRAMLARINI BİRBİRİNDEN AYIRAN TEMEL ÖZELLİK

İki kavramı nedenler itibarıyla değerlendirdiğimizde ortak noktasında nem ve bunun etkileri görülmektedir. Fakat bu iki kavramı birbirinden ayıran en önemli özellik nemin oluşturduğu olumsuzluklarda havaya olan etkisinde uygulama işlevi olarak havanın nemden arındırılmasına nem alma; havanın nemli olmasından dolayı veya herhangi bir reaksiyonun beton, ahşap vs gibi içeriğine nüfuz etmiş nemin materyalden ayrıştırılmasına işlevine nem kurutma denilmektedir. Bu bağlamda kavramları oluşturan nedenin aynı olduğu, sonuçları itibarıyla etki zincirin hava ve sonrasında cisme nüfuz etmesinin ayrıştırılma ilkeleri birbirini ayıran temel özellikleridir.

NEM ALMA VE NEMLENDİRME KONTROLÜ

Açık alanda nem alma ve nem kontrolü sağlama esası üzerinden değerlendirmek çok doğru olmayacaktır. Etki altına kalınan havanın çevresel ve iklim etkisi direk nüfuz ettiğinden kontrol edilebilirliği zordur.

Nem alma ve nemlendirme hususunu kapalı ortamlar üzerinden değerlendirmek gerekmektedir. Kapalı ortamda şartlandırılmış havanın etkilerini görmek mümkündür. Kontrol edilebilirlik ve sürdürebilirlik ekipman etkisini ve uygulama sonuçları bize istenilen değerlere erişimi sağlayacaktır.

Bina otomasyonu alanında makine kimya endüstrisinin bizlere sunduğu imkanlar oldukça fazla olup konfora erişme kolaylığı vardır.

Hastaneler, ilaç fabrikaları, inşaat, depo alanları, yaşam alanları gibi birçok kapalı alanların buluğu yerin coğrafi iklim şartlarının, referansı olan nem ihtiyacına göre nem kontrolü sağlanması gerekliliğidir.

İnşaat alanında kullanılmak üzere; beton kurutma, şap kurutma, duvar kurutma işlemleri nem kurutma işlevine girmektedir. İnşa edilecek olan mimarinin doğru ve sağlıklı yükselebilmesi için nem kontrolü zaruridir. Yapı sağlamlığını ve kullanım ömrünü belirlemektedir.

Depo alanlarında elektronik, kağıt, ilaç vs gibi ürünlerin nemden zarar görmemesi için havada bulunan su oranının ayrıştırılması işleviyle nem alma gerçekleşmektedir. Korozyon etkisi başlıca olmak üzere diğer bütün dezenformasyon etkilerini minimize ve sıfır etkisini yakalamak mümkündür.

ENDÜSTRİYEL VE KOMPAK CİHAZLARIN ÇALIŞMA ŞEKLİ

Çalışma itibarıyla nem alma nem oranı yüksek havanın önden ısı oranı yükseltilip, soğuk hava ile çarpıştırılmasıyla oluşan suyun emilerek su haznesine aktarılması; süzülen havanın mahale verilmesi kuramı ile çalışmaktadır.

Endüstriyel sistemler, kompleks sistemlerin kontrolü ve büyük hacim kontrolü iklimlendirmede sağlanmaktadır.

Kompak cihazları, endüstriyel sistemlerden ayıran en önemli özellik fonksiyonel olmasından kaynaklıdır. Pratiktir, taşınabilir olmasıdır. İhtiyaç duyulan yere, alanın gereksinimlerini karşılayacak doğru tercih ekipmanının yerleştirilmesi ve şebeke gerilimi olan prize takılmasıyla aktif nem kontrolü sağlama kolaylığıdır.  

Nem alma

-Cihazın kimyasal nem alıcı ile havanın şartlandırılması

-Cihazın soğutma yoluyla havanın şartlandırılması

Nemlendirme

-Ultrasonik yöntemi ile nemlendirme

-Ön ısıtmalı yıkayıcı sulu nemlendirme

-Atomizer nemlendiriciler

-Yıkayıcı etkisiyle nemlendirme

KULLANIM ALANLARI

Hastane, İlaç fabrikaları, Tekstil fabrikaları, Elektronik, Kağıt, Kumaş vs gibi depo alanları hayatın her alanında yaşamın zamanın canlının olduğu her mahalde nem alma, nem kurutma ve nemlendirme faaliyetleri gerekliliği uygulanabilmektedir.

SATIŞ VE TEKNİK DESTEK HİZMETLERİ

Geçmişten bugüne ve bugünden geleceğe firmamızı taşıyacak, ürün ve hizmetlerimizin ömürlülüğünü referanslarımız belirlemektedir. Küreselleşen dünyada, her gün yenilikçi sistemlerin ve revize edilen ekipmanların arge etkisini görmekteyiz ve bunu siz değerli müşterilerimizin imkanlarına sunmaktayız.

E ticaret anlayışıyla ticaret hukuku çerçevesinde sitemiz üzerinden ve telefon diplomasisi sürdürerek çeşitli ödeme şekilleri ve kolaylığıyla sizlerin hizmetinizde olmaktan haklı gururumuzu yaşamaktayız.

İşinin gereğini ve sorumluluklarının farkındalığı bilen teknik ekibimiz, mahal fizibilitesi sağladıktan sonra verimli ve isabetli bir uygulama için doğru ekipman tercihi ve kullanım kolaylığıyla sizlerin daima yanındayız.

Makine Kimya Endüstrisinin bize sunduğu bu kompleks sistemler

Nem Alma, Nem Kurutma kompak ekipman ve cihazların burada endüstri anlayışı çerçevesinde aynı mantık ve izahta çalışmasını tasavvur ediyoruz.

Beton Mimari, ahşap mimari, depo alanları, laboratuvar ve şartlandırılmış mahal neme duyarlı odaların korozyon ve nemin getirdiği diğer olumsuzlukları bertaraf etmek için bu sistemler hayatın mekanik, elektrik ve kimyasal bir parçasını oluşturmaktadır.

İnsan hayatını daha sağlıklı ve konforlu hale getirmenin adresinin nicelik ve niteliklerini nem kontrolü esasına bağlı olarak nem alma ve nemlendirme ayrıca nem kurutma işlevlerinden fazlasıyla yararlanıyoruz.

 

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


  HIZLI YORUM YAP

  SON DAKİKA HABERLERİ

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Galatasaray

   36 +56 88
  2. Fenerbahçe

   36 +45 80
  3. Beşiktaş

   36 +42 78
  4. Adana Demir

   36 +31 69
  5. Başakşehir

   36 +17 62
  6. Genişlet
  7. Trabzonspor

   36 +10 57
  8. Karagümrük

   36 +12 51
  9. Konyaspor

   36 +8 51
  10. Kayserispor

   36 -6 47
  11. Kasımpaşa

   36 -16 43
  12. MKE Ankaragücü

   36 -10 42
  13. İstanbulspor

   36 -16 41
  14. Antalyaspor

   36 -9 41
  15. Sivasspor

   36 -8 41
  16. Alanyaspor

   36 -16 41
  17. Giresunspor

   36 -18 40
  18. Ümraniyespor

   36 -17 30
  19. Gaziantep FK

   36 -41 25
  20. Hatayspor

   36 -64 23
  PUAN DURUMU
  Burç Uyumu

  Burcunuzu ve onun burcunu seçerek, birbirinize olan uyumunuzu hemen öğrenebilirsiniz.